Charakterystyka lunet do broni

Charakterystyka lunet do broni

Lunety są bardzo często wybierane w szczególności przez myśliwych, którym zależy na maksymalnej celności. Niemniej jednak nie oznacza to, że i do wiatrówki lunety nie można założyć. Poniżej przedstawiam Ci kilka najważniejszych informacji na ich temat.

Na początek warto sobie dokładnie wyjaśnić czym w ogóle jest luneta, bo przecież nie każdy będzie od razu wiedział. Jest to pewnego rodzaju konstrukcja, która umożliwia przybliżenie wybranego obiektu z taką precyzją, która jest niemożliwa do osiągnięcia przez ludzkie oko. Jest ona szczególnie bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli np. nosisz okulary. Jedyne co trzeba zrobić przy celowaniu przez lunetę, to zgrać krzyż celowniczy z wybranym celem.

Ważnym elementem w lunecie będzie jej pole widzenia. Jest to nic innego jak szerokość całego obszaru, który możesz zobaczyć przez lunetę. Przeważnie jest to wielkość podawana w metrach lub stopach. Należy jednak zauważyć, że im będzie większe powiększenie, to tym bardziej pole widzenia będzie dużo mniejsze.

Cały tubus lunety jest wypełniony ciekłym azotem, który ma za zadanie zapobiegać parowaniu szkieł. Tego typu zjawisko mogłoby zachodzić szczególnie wtedy, kiedy sprzęt byłby narażony na wahania temperatury i był przenoszony między wilgotnym, a suchym środowiskiem.

Jednym z najważniejszych elementów w każdej lunecie jest siatka celownicza. Tak właśnie nazywany jest krzyż umieszczony w lunecie, dzięki któremu można bardzo precyzyjnie wycelować. Może on być zbudowany z różnych nitek i belek. Oczywiście to wszystko jest widoczne dopiero po spojrzeniu przez lunetę.

Ważna w przypadku lunety będzie również jej odporność na odrzut, gdyż takową zapewnia dobrej jakość tubus lunety oraz jej właściwy montaż. To bardzo ważna kwestia i nie można jej w żaden sposób pomijać, ani lekceważyć. W przypadku, kiedy luneta ma być narażona na silne wstrząsy, to lepiej wybrać trwalszą wersję, ponieważ dzięki temu nic się nie będzie tam rozregulowywało.