Czy warto nabyć teleskop astronomiczny?

Czy warto nabyć teleskop astronomiczny?

Czy marzyliście kiedyś o tym, aby wzbić się w przestrzeń, wylądować na księżycu czy jeszcze dalej? A może w dalszym ciągu są to wasze marzenia, mimo iż od dzieciństwa minęło już sporo czasu? Niezależnie od tego, czy marzyłeś o tym kiedyś, czy nadal to robisz, na pewno w pełni zainteresuje cię przedmiot, jakim jest teleskop astronomiczny, który jak pewnie każdy wie, służy do obserwacji nieba. Ile za taki teleskop należy zapłacić i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Najtrudniejszy pierwszy raz

Najwięcej problemów z zakupem telekomu mają ci, którzy jego wyboru dokonują po raz pierwszy. Podpowiemy, że na pewno w takiej sytuacji nie warto jest się decydować na teleskopy zbyt małe, ponieważ różnica w cenie nie jest zbyt wielka, a jakość już bardzo duża. I tak nabywając teleskop astronomiczny, musimy kupić ten, który wyposażony jest w lunetę o średnicy 60 – 80 mm lub przy teleskopie zwierciadlanym w reflektor o średnicy lustra co najmniej 11 cm.

Uwaga na powiększenie

Wydawać by się mogło, że najważniejsze w teleskopie jest powiększenie i jest to prawda, ale należy z tym uważać, patrząc na maksymalne powiększenie podawane przez producenta. Zależne jest ono bowiem od wielu czynników, a informacje na etykietach są zakłamaniem.

Koszt

Warto w końcu zadać sobie pytanie, ile za taki teleskop astronomiczny przyjdzie nam zapłacić. W pierwszym stadium obserwacji wystarczający będzie teleskop dochodzący do tysiąca złotych. Jeśli zależy jednak nam na bardzo poważnych obserwacjach, wydać na niego będziemy musieli nawet dwukrotnie więcej.