Jak strzelać z łuku – porady dla początkujących

Łucznictwo może być świetnym hobby, które pozwoli nam rozładować stres i nauczyć się lepszej koncentracji uwagi. Dodatkowo, pasja ta nie będzie zbyt kosztowna, ponieważ proste modele łuków kupimy już od 100zł – 150zł. Na początek warto wybrać refleksyjny łuk sportowy, który jest tańszy i prostszy w obsłudze od łuku bloczkowego.

Dobre miejsce to podstawa

Mamy już łuk, strzały i tarczę. Teraz musimy wybrać odpowiednie miejsce, w którym będziemy mogli trenować bezpiecznie i nie stwarzać zagrożenia dla innych ludzi i zwierząt. Za tarczą powinna znajdować się twarda przeszkoda, tak aby na wypadek chybienia strzała nie poleciała dalej w nieokreślonym kierunku.

Odpowiednie trzymanie łuku i strzały

Stajemy bokiem do tarczy na lekko rozstawionych nogach, zachowując wyprostowaną sylwetkę. Łuk trzymamy w lewej ręce. Strzałę nakładamy na cięciwę chwytając ją między palce wskazujący i środkowy prawej dłoni. Następnie opieramy ją na lewej ręce, tak aby znajdowała się ona po lewej stronie majdanu. Właśnie uzyskaliśmy poprawną pozycję neutralną.

Wypuść strzałę w odpowiednim momencie

Teraz wyprostujmy lewą ręką i unieśmy łuk. Cięciwę napinamy ciągnąć ją do policzka. Końcówkę strzały powinniśmy czuć w jednym punkcie twarzy, najczęściej wybiera się kącik ust. Dokładnie celujemy do tarczy, bierzemy głęboki wdech, w trakcie wypuszczania strzały nie oddychamy i nie poruszamy się. Tutaj każdy, nawet najdrobniejszy ruch może zmienić tor lotu. W zastygłej pozycji obserwujemy zatem jak strzała uderza w cel.