Jak zbudowany jest łuk sportowy?

Jak zbudowany jest łuk sportowy?

Strzelanie sportowe zyskuje na popularności, choć nie mówimy tu tylko o strzelaniu z pistoletów pneumatycznych. Poza tym celność można także ćwiczyć, strzelając z wiatrówek do dysków czy łuków sportowych. W tym ostatnim przypadku wystrzelone strzały także lądują w tarczy, jak ma to miejsce przy strzelectwie sportowym. Przyjrzyjmy się więc łukom sportowym, które nazywane są także bloczkowymi. W tym artykule skupimy się na budowie łuku sportowego.

Sztywność

To, co charakteryzuje tego typu łuki, to na pewno sztywność. Każdy mając możliwość trzymania łuku sportowego, a następnie walijskiego czy prostego szybko poczuje różnicę. Sztywność zapewnia tu między innymi majdan. Jest on najczęściej wykonany ze stopów magnezu lub aluminium, choć w droższych i bardziej profesjonalnych modelach wykonuje się go także z materiałów, które spotkamy w skrzydłach samolotów. Podkreślmy tutaj, że to właśnie do niego mocuje się pozostałe elementy łuku sportowego, a więc celowniki, stabilizatory, kołczan czy bloczki, którym łuk sportowy zawdzięcza swoją nazwę.

Ramiona i cięciwa

Ramiona łuków sportowych muszą przenosić ogromne naprężenia, a więc wykonuje się je z materiałów kompozytowych. To samo tyczy się także cięciwy, a nawet kabli. Dlatego te zbudowane są z włókien polietylenowych charakteryzujących się małą rozciągliwością i dużą siłą naciągu.

Strzały

Strzały takich łuków często są podobne do tych wykorzystanych w innych lukach, choć ze względu na swoją sztywność nie powinno się tu używać strzał drewnianych. Najczęściej wykonuje się je z włókna węglowego lub stopu aluminium.