Kiedy warto wybrać lunetę?

Różnica między lunetą, a lornetką, dla osób niezaznajomionych w temacie jest oczywista. Lornetka ma dwa okulary, podczas gdy luneta – jeden. Różnic w specyfikacji tych dwóch urządzeń optycznych jest dużo więcej, różnice te wynikają z zastosowania obu przyrządów. W tym artykule skupimy się na zaletach i zastosowaniu lunety.

Charakterystyka lunety

Luneta jest zbudowana z obiektywu oraz okularu połączonych tubusem. Ma zazwyczaj większą średnicą obiektywu niż lornetka, a co za tym idzie, dysponuje lepszym przybliżeniem. Odbija się to jednak na wadze i gabarytach lunet, które są większe i cięższe. Luneta umożliwia obserwacje bardzo oddalonych terenów przy zachowaniu dokładności szczegółów.

Do czego stosujemy lunetę?

Luneta świetnie sprawdza się w statycznych obserwacjach terenowych, kiedy wybieramy sobie jeden, stały punkt obserwacyjny, z którego będziemy oglądać wybrany fragment terenu. Świetnie sprawdza się przy obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Ile kosztuje dobra luneta?

Aby móc prowadzić satysfakcjonujące obserwacje oddalonych terenów, musimy przeznaczyć na zakup lunety kilkaset złotych. Powinno to wystarczyć do nabycia satysfakcjonującego nas modelu w dobrej jakości wykonania i z odpowiednią specyfikacją. Możemy również kupić małą i poręczną lunetę kieszonkową za kilkadziesiąt złotych, pamiętajmy jednak że będzie ona miała dużo mniejsze właściwości przybliżające. Jeżeli potrzebujemy czegoś małego i poręcznego na wyprawy, warto zastanowić się nad kupnem lornetki.