Na co zwracać uwagę przy wyborze teleskopu?

Chyba każdy z nas, jako dziecko, marzył o tym by sięgnąć gwiazdy, by znaleźć się bliżej tego tajemniczego miejsca, jakim jest kosmos. Bardzo nieliczna grupa ludzi spełnia te marzenia, zostając astronautami. Inni chcą być bliżej pracując w różnych instytucjach zajmujących się astronomią. Natomiast każdy z nas, może się nauczyć obserwowania nieba za pomocą teleskopu astronomicznego. Co warto wiedzieć na początek?

Właściwości teleskopu

Najważniejsze parametry tego przyrządu optycznego to oczywiście m.in. zdolność przybliżania obiektów. Zakres powiększenia jaki możemy uzyskać za pomocą teleskopu, zależy od średnicy założonego w nim obiektywu. Im większa jego średnica, tym większe przybliżenie. Ważnym wyposażeniem teleskopu są również odpowiednie soczewki, wytrzymały statyw, oraz przejściówki, umożliwiające podłączenie teleskopu np. do aparatu fotograficznego.

Ceny teleskopu

No cóż, dobry teleskop astronomiczny nie należy niestety do najtańszych urządzeń optycznych. Jest to bardzo zaawansowane urządzenie, które wymaga wysokiej jakości wykonania, by spełniać podstawowe funkcje. Gdy rozpoczynamy dopiero naszą przygodę z obserwacją nieba, na start spokojnie wystarczy nam teleskop za około 250-500zł. Nauczymy się dzięki niemu podstaw obsługi podstawowego sprzętu, a także zdobędziemy wiedzę na temat nazw i położenia różnych ciał niebieskich i konstelacji gwiazd. Jeśli nasze nowe hobby przypadnie nam do gustu i nie znudzimy się nim, wtedy warto pomyśleć o kupnie droższego teleskopu, nawet powyżej kwoty 2000zł.