Niesprawna broń – co może być przyczyną cz.1

Niesprawna broń – co może być przyczyną cz.1

Broń jest również urządzeniem mechanicznym, czyli jak każde inne może ulegać zacięciom lub awariom. Jeśli jednak poznasz przyczyny najczęściej występujących awarii, to bez większych problemów będziesz sobie w stanie z nimi poradzić, jak i również zapobiec im w przyszłości.

Warto sobie uświadomić, że wiele zacięć czy niewielkich uszkodzeń wynika z winy samego strzelca. Szczególnie jest to częste u początkujących osób, niemniej jednak nie jest to reguła, więc nigdy za wiele czasu poświęconego tej tematyce.

W pierwszej kolejności, jeśli po naciśnięciu spustu nie nastąpił strzał z broni, to należy sprawdzić stan bezpiecznika, być może po prostu zapomniałeś odbezpieczyć broń? Być może dla wielu doświadczonych strzelców może to być śmieszne, jednakże kiedy na polowaniu ktoś jest naładowany pozytywną adrenaliną, to bardzo często może się mu zdarzyć zapominać. Kolejną przyczyną ww. stanu rzeczy, może być po prostu brak naboi w komorze.

Czasami w repetierach mogą zdarzać się również niewypały. Wygląda to tak, że mamy załadowany nabój, naciskamy spust, iglica zostaje zwolniona i…nic się nie dzieje. Jest to dość niebezpieczna sprawa i nie wolno od razu otwierać zamka, czasami strzał wystąpi z pewnym opóźnieniem i na to również należy uważać. Jeśli po dłuższym oczekiwaniu strzał nie nastąpił, to wtedy otwieramy zamek i wyjmujemy nabój, który nie wystrzelił.

Należy również powiedzieć o tym, że źle przechowywane naboje mogą być często przyczyną uszkodzeń broni. Kolejna sprawa dotyczyć będzie również marki rodzaju zakupionych naboi. Warto czasami wyłożyć nieco więcej pieniędzy na nieco bardziej sprawdzonych producentów, którzy wytwarzają naprawdę dobrej jakości amunicję.