Noże myśliwskie, robocze i bojowe – profile głowni

Noże myśliwskie, robocze i bojowe – profile głowni

Poszczególne rodzaje noży, w zależności od przeznaczenia różnią się profilem głowni. Warto zatem poznać podstawowe rodzaje głowni, jakie występują w nożach myśliwskich, roboczych i bojowych.

Spike

Jest to głownia w formie trójkąta prostokątnego o długiej podstawie. Posiada bardzo ostry czubek i niewielki łuk krawędzi tnącej. Ta głownia najczęściej występuje w tradycyjnych nożach do codziennego użytku.

Hookblade

Ten typ głowni charakteryzuje się hakowatym wycięciem o ostrych krawędziach na grzbiecie. W związku z tym najczęściej w tę głownie są wyposażone noże myśliwskie, które służą do skórowania, czy też patroszenia upolowanej zwierzyny. Podobny kształt głowni można także spotkać w nożach ratowniczych, które mają być wykorzystywane  do rozcinania różnych materiałów, przy zminimalizowaniu ryzyka zranienia poszkodowanego.

Drop point

To rodzaj głowni o mocno zaznaczonej krzywiźnie brzucha ostrza oraz delikatnie wypukłym spadku grzbietu w stronę czubka. Z uwagi na dużą wytrzymałość czubka i dobre właściwości tnące w głownie tę wyposażone są noże myśliwskie i niektóre noże robocze do codziennego użytku.

Clip point

Jest to głownia zbliżona kształtem do drop point, lecz posiadające mniejszą krzywiznę brzucha ostrza oraz grzbiet o linii prostej. W związku z tym clip point odznacza się większą zdolnością do przebijania oraz nieco gorszymi właściwościami tnącymi. Ten profil głowni stanowi kompromis pomiędzy narzędziem a bronią, dzięki temu znajduje zastosowanie zarówno w nożach myśliwskich, bojowych, jak i roboczych.