O broni słów kilka - pozwolenia

O broni słów kilka – pozwolenia

Wielu z nas dziwi się, że w Stanach Zjednoczonych każdy może mieć broń do samoobrony. Warto zdać sobie sprawę z tego, że w Polsce także jest to możliwe, choć oczywiście nie możemy tutaj sytuacji prawnej w obu krajach porównywać. Broń, która w Polsce jest dostępna raczej uznawana jest za rekreacyjną czy hobbystyczną. Mimo wszystko w aspekcie samoobrony również może dać nam naprawdę wiele. Przyjrzyjmy się w związku z tym kwestii zezwoleń w polskim prawie. Z naszego wpisu dowiecie się, jaką broń bez zezwolenia będziecie mogli kupić w sklepie za okazaniem jedynie dowodu tożsamości.

Granica 17 dżuli

Wiele zależy tutaj od energii kinetycznej wystrzeliwanego pocisku. Jeżeli nie przekracza ona 17 dżuli, to broń taką możemy kupić bez żadnych większych formalności, okazując jedynie dowód tożsamości. Co ważne taka broń bez zezwolenia może być wówczas zakupiona także i za pośrednictwem sklepu internetowego, a więc w drodze wysyłkowej.

Broń o wyższej energii kinetycznej

Co jednak z bronią, której pocisk przy wystrzale ma większą energię kinetyczną? Mamy dla was dobrą wiadomość. Otóż taka broń także nie wymaga pozwolenia. Mimo wszystko należy tutaj zwrócić uwagę na formalności, które z zakupem takiej broni się wiążą. Mimo iż również jest to broń bez zezwolenia, to jednak w sprzedaży wysyłkowej już jej nie dostaniemy. Poza tym kontrowersyjną kwestią dla wielu jest wówczas także rejestracja broni. Tej dokonujemy bowiem na komisariacie policji, dostarczając niezbędne dokumenty. W ich skład wchodzą między innymi dowód zakupu, ale także te potwierdzające pozytywne przejście psychotestów, a także zaświadczenie o niekaralności.