Pistolet w formie wiatrówki – co warto wiedzieć?

Pistolet w formie wiatrówki – co warto wiedzieć?

Pojęcie „wiatrówka” większości osób kojarzy się z klasycznie łamanym karabinem. Tylko osoby zaznajomione w temacie militariów wiedzą, że wiatrówki to także pistolety. Jaka jest charakterystyka wiatrówek – pistoletów i ile pieniędzy musimy wydać na porządny model?

Rodzaj napędu

Każda wiatrówka ma 4 podstawowe formy napędu: Sprężynowy (łamany, dolny i boczny), CO2, PCP oraz PCA. W przypadku pistoletu wiatrówki, najczęstszą formą napędu jest sprężony dwutlenek węgla (CO2) umieszczony w formie kapsuły zwykle w rękojeści pistoletu. Jeden nabój CO2 wystarcza do oddania kilkudziesięciu strzałów. Mniej popularne są pistolety z napędem sprężynowym, które ładujemy przez naciągnięcie specjalnej dźwigni. PCP i PCA korzystają ze sprężonego powietrza, pistolety PCA wymagają „dopompowania” powietrza przed każdym strzałem, podczas gdy pistolety PCP posiadają zbiornik, dzięki czemu możemy oddać kilkanaście strzałów bez dodatkowego ładowania.

Ceny pistoletów wiatrówek

Najtańsze są oczywiście wiatrówki z napędem sprężynowym, oraz napędem CO2. Najtańsze kupimy nawet za około 100 zł. Przyzwoite natomiast mieszczą się w przedziale 250-500 zł. Droższe są natomiast wiatrówki z napędem PCA i PCP.  W tym pierwszym przypadku ceny zaczynają się od kwoty 300 zł, jednak za dobry sprzęt będziemy musieli zapłacić kilkaset złotych. W przypadku PCP nie kupimy takiej wiatrówki taniej jak za 1500 zł, są to bardzo specjalistyczne wiatrówki o rewelacyjnych parametrach.