Pistolet wiatrówka czy karabin – co wybrać?

Pistolet wiatrówka czy karabin – co wybrać?

Kompletując broń strzelecką i decydując się na zakup wiatrówki można wybrać spośród dwóch podstawowych rodzajów tej broni. W tym przypadku w grę wchodzą wiatrówka typu karabin oraz klasyczny pistolet wiatrówka . Zasadniczym kryterium wyboru odpowiedniej wiatrówki jest jej przeznaczenie, bowiem każdy rodzaj wiatrówki ma inną konstrukcję i nadaje się do strzelania w odmiennych warunkach. Pistolet wiatrówka idealnie sprawdza się na krótkich dystansach, z kolei wiatrówka karabin ze względu na większą celność dobrze radzi sobie na dłuższych dystansach.

Pistolet wiatrówka

Jest to tak zwana wiatrówka krótka, która najlepiej sprawdza się podczas strzelania na krótszych dystansach (zwykle do około 15 metrów). Skomplikowana konstrukcja umożliwia oddanie kilkunastu strzałów w czasie tak krótkim, w jakim strzelający jest w stanie naciskać spust. Bez wątpienia dużą zaletą tej wiatrówki są jej małe rozmiary, dzięki temu można ją bez problemu przenosić w torebce lub plecaku. Ponadto pistolet wiatrówka ma bardzo realistyczny wygląd i do złudzenia przypomina prawdziwą broń palną.

Wiatrówka karabin

To rodzaj wiatrówki zaopatrzonej w długa lufę, która gwarantuje równocześnie większą celność oraz ułatwiaj przyjęcie odpowiedniej pozycji strzeleckiej, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku początkujących i tych mniej doświadczonych strzelców. Wiatrówka typu karabin doskonale sprawdza się podczas oddawania strzałów na dłuższych dystansach, nawet do 20 metrów, ma też większa moc w porównaniu do wiatrówki pistoletu. Jednakże z uwagi na większe rozmiary i ciężar wiatrówka karabin jest nieporęczna i kłopotliwa w transporcie.