Przewaga gazu pieprzowego w żelu

Przewaga gazu pieprzowego w żelu

Od lat, pośród ludzi zainteresowanych tematyką samoobrony, panuje dyskusja o to, jaki rodzaj gazu pieprzowego jest lepszy. Sprej, który działaniem przypomina dezodorant i rozpyla chmurę gazu, czy może żel, który jest wystrzeliwany w formie cienkiego stożka? Patrząc obiektywnie, wydaje się, że więcej plusów ma jednak gaz w formie żelu. Choć znajdą się argumenty wspierający sprej.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

To główny punkt, w którym należy rozpatrywać różnice między żelem i sprejem. Cienki stożek gazu jest bardziej podatny na warunki atmosferyczne i nie może zostać rozwiany przez silny wiatr. W przypadku spreju, wystrzelona chmurka może pod wpływem nawet lekkiego podmuchu wiatru zmienić kierunek i obezwładnić osobę broniącą się.

Celność na korzyść żelu, efektywność po stronie spreju

W przypadku żelu, stożek ma większy zasięg dzięki czemu nie możemy zachować bezpieczny dystans od napastnika. Jednak biorąc pod uwagę zdenerwowanie i stres, dużo trudniej będzie o celny strzał, który trafi napastnika w twarz. Sprej natomiast może się sprawdzić przeciwko większej liczbie agresorów, którzy znajdą się w polu rażenia  wystrzelonej chmury.

Ceny porównywalne

Gaz pieprzowy kosztuje podobnie niezależnie od wybranego rodzaju. Za 50ml pojemnik z gazem zapłacimy od 20 do 40zł w zależności od producenta. Warto się jednak zastanowić nad wyborem bardziej pojemnego gazu, który nie jest dużo większy, natomiast zapewni nam większe bezpieczeństwo w przypadku kilku napastników.