Rodzaje gazów bojowych - gaz pieprzowy i łzawiący

Rodzaje gazów bojowych – gaz pieprzowy i łzawiący

Wiele mówi się dziś o samoobronie. Coraz popularniejsze są różne rodzaju kursy, a broń gazowa czy też wszelkie służące temu gazy znikają ze sklepów tak szybko, jak się tam zjawiły. Właśnie gazom chcielibyśmy się tutaj przyjrzeć. Jeżeli mielibyśmy wyróżnić rodzaje gazów bojowych, to byłyby to CS i CN znane nam jako gazy łzawiące, a także OC, a więc gaz pieprzowy. Dwa pierwsze powodują łzawienie i wydzielenie śluzu. Gaz pieprzowy natomiast powoduje uczucie intensywnego pieczenia i chwilowe oślepienie. Poza tym ogranicza też możliwość złapania oddechu i dezorientuje napastnika. Nic dziwnego, że znalazł tak szerokie zastosowanie w samoobronie.

Korzyści korzystania z gazu pieprzowego

Na pewno nie bez powodu gaz pieprzowy to dziś bardzo skuteczny produkt do samoobrony. Zresztą nie bez powodu jest stosowany przez agencje ochrony i policję. Z jednej strony nie jest śmiertelny, z drugiej natomiast wrażenie może robić jego skuteczność.

Co ważne nie trzeba mieć na niego żadnego pozwolenia i można mieć go przy sobie wszędzie. Nie ma co do tego żadnych ograniczeń, choć oczywiście używać musimy go w granicach rozsądku.

Na co uważać?

Gaz pieprzowy może pomóc Ci uciec od napastnika, choć musisz pamiętać, że zanim go użyjesz ten może ci go odebrać i na przykład wykorzystać przeciwko Tobie.

Efektywność

Nabywając gaz pieprzowy, warto jest sprawdzić jego efektywność, którą określa się w OC% i jednostkach ostrości SHU. Informacja taka zawsze podana jest na opakowaniu.