Sprzęt strzelecki – wiatrówka karabin czy pistolet?

Sprzęt strzelecki – wiatrówka karabin czy pistolet?

Kompletując sprzęt strzelecki trzeba zdecydować się na jeden z dostępnych typów wiatrówki, która może być długa i wówczas nazywana jest karabinkiem, bądź też krótka i wtedy jest to po prostu pistolet. Oto krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów wiatrówek.

Wiatrówka – karabinek

Potoczenie nazywana „długą wiatrówką” idealnie sprawdza się podczas precyzyjnego strzelania na duże odległości (>15-20 metrów). Wiatrówka karabinek ma dłuższą lufę oraz większą moc w porównaniu z wiatrówką pistolet, jest też bardziej celna. Śrut wystrzeliwany z tej wiatrówki ma także większe możliwości przebijania celu. Dzięki długiej kolbie wiatrówki karabinki ułatwiają przyjęcie właściwej pozycji strzeleckiej, pozwalając na celne oddanie strzału, dlatego nadają się szczególnie dla początkujących. Większość karabinków posiada specjalną szynę, pozwalającą na montaż celownika optycznego, który znacznie zwiększa zasięg broni, ponieważ pozwala zobaczyć naprawdę mały cel.

Wiatrówka – pistolet

Ten rodzaj wiatrówki najlepiej sprawdza się podczas strzelania do celu na krótkim dystansie (do 15 metrów), jednocześnie pozwala na oddanie większej liczby strzałów w krótkim czasie. Pistolety napędzane sprężonym dwutlenkiem węgla posiadają magazynki nawet na 28 śrucin. Wiatrówka pistolet jest bardzo poręczna i praktyczna, można ją spokojnie schować do plecaka lub torby i bez obawy udać przez miasto na strzelnicę, bez zastanawiania się, czy ktoś zauważy, że mamy przy sobie broń. Na uwagę zasługuje również bardzo profesjonalny wygląd tych wiatrówek, które bardzo przypominają prawdziwą broń palną.