Trzy rodzaje lornetek

Trzy rodzaje lornetek

Większości z nas lornetki nie są potrzebne, dlatego też ich nie kupujemy. Niemniej jednak jadąc na wakacje czy choćby wybierając się do opery, do której chodzimy dziś jednak coraz rzadziej, warto jest się w taki produkt uzbroić. Powstaje jednak pytanie, jaką lornetkę kupić. Nie da się bowiem ukryć, że większość nie wie, na co zwracać uwagę wybierając lornetkę do konkretnych celów oraz w ogóle, jakie rodzaje lornetek dzisiaj wyróżniamy. Postanowiliśmy przyjrzeć się w tym wpisie tej ostatniej kwestii. Jakie zatem lornetki możemy wyróżnić? Otóż mogą to być lornetki proste, peryskopowe lub też pryzmatyczne.

Lornetki proste

Jak sama nazwa wskazuje, są to lornetki najmniej skomplikowane, jeśli chodzi o budowę. Najczęściej wykorzystuje się je w operze, teatrze czy też na wszelkich imprezach masowych.

Lornetki peryskopowe

Kolejnymi są lornetki peryskopowe. Co istotne takie lornetki składają się z dwóch peryskopów, które są ze sobą połączone w kształcie litery V. Przez ekspertów w dziedzinie optyki taki sprzęt znany jest także jako latarka nożycowa. Pozwala ona obserwować nam nawet najbardziej oddalone obiekty.

Latarki pryzmatyczne

Ostatnią kategorię lornetek stanowią lornetki pryzmatyczne. Co je wyróżnia? Otóż zastosowano w nich pryzmaty, które mimo szerokiego rozstawu pozwalają dobrze widzieć obserwowane obiekty. Jest to najpopularniejszy rodzaj lornetek, który większości automatycznie kojarzy się z terminem „lornetka”. Warto jednak zadawać sobie sprawę z tego, że ich rodzajów jest więcej. A wam która lornetka najbardziej odpowiada?