Wiatrówka i jej konserwacja

Wiatrówka i jej konserwacja

Na zakup broni Polacy decydują się coraz częściej, choć oczywiście nie możemy tu powiedzieć, że jest to broń normalna, której używają na przykład funkcjonariusze. Takie wiatrówki, to między innymi pistolety gazowe czy też hukowe. Każdy, kto nabędzie broń, jaką jest wiatrówka, powinien mieć świadomość tego, że aby ta działa sprawnie i była w pełni funkcjonalna musi być odpowiednio konserwowana. Jak zatem zabrać się za konserwację wiatrówki i na co zwrócić uwagę przy jej konserwacji?

Wnętrze lufy

W pierwszej kolejności należy zabrać się za lufę i ją dokładnie wyczyścić. Do tego typu prac użyć należy wyciorów pokrytych włosiem lub tych mosiężnych. Wystrzegać się natomiast należy wyciorów metalowych, które mogą zniszczyć wnętrze lufy.

Smarowanie komory sprężania

Regularnie co kilka miesięcy powinniśmy dokonać także smarowania komory sprężania. Warto pamiętać, że czynność ta musi być wykonywana, kiedy wiatrówka jest zaciągnięta, zabezpieczona i ustawiona lufą skośnie do góry. Dzięki temu olej równomiernie dotrze do wszystkich krawędzi tłoka. Następnie olej rozprowadzamy wzdłuż cylindra, przesuwając tłok dźwignią naciągu.

Konserwacja z zewnątrz

Należy jednak pamiętać o tym, aby konserwować także i elementy zewnętrzne wiatrówki. W tym celu warto jest sięgnąć po specjalne środki do konserwacji elementów metalowych. Dobrze sprawdzają się tutaj smary zabezpieczające oraz antykorozyjne. Tak konserwowana wiatrówka na pewno posłuży wam przez dłuższy czas.