Wiatrówka pistolet – zasadnicze kryteria wyboru

Wiatrówka pistolet – zasadnicze kryteria wyboru

Kupując wiatrówkę pistolet przede wszystkim należy mieć na uwadze przeznaczenie wybieranej przez nas broni. Jeśli bowiem interesuje nas czysto rekreacyjne strzelanie choćby do puszek, butelek, tarczy czy innego stojącego celu to warto zdecydować się na pistolety na dwutlenek węgla. Natomiast jeśli wybrana przez nas wiatrówka pistolet ma służyć do treningu ręki i oka doświadczonego strzelca to lepsze okazują się modele PCA czy PCP. Przy czym im sprawniejszy strzelec, tym sama broń powinna być lepsza, między innymi powinna mieć większą powtarzalność strzałów, potwierdzoną przez producenta.

Podstawowe kryteria wyboru wiatrówki typu pistolet:

  • typ mechanizmu wewnętrznego
  • wygląd zewnętrzny
  • pojemność magazynka
  • typ spustu

Krótka charakterystyka mechanizmów spustowych

Single action (SA)

Jak sama nazwa wskazuje jest to spust działający pojedynczo. W tym przypadku podczas naciśnięcia spustu dochodzi do zwolnienia naprężonego kurka, który uderzając w zawór uwalnia pewną objętość gazu, potrzebną do wypchnięcia kuli z lufy. Spust single action może być wyposażony w kurek napinany za ręcznie lub w nowszych modelach, za pomocą mechanizmu blow back. Ten typ mechanizmu spustowego sprawdza się w przypadku początkujących strzelców.

Double action (DA)

To spust o podwójnym działaniu. Oznacza to, że pociągnięcie za spust skutkuje albo zwolnieniem naprężonego kurka albo jego naprężeniem i ponownym zwolnieniem w następnej fazie. Występująca w tym mechanizmie spustowym długa droga spustu, a co za tym idzie jego większy opór, może sprawiać trudności mniej wprawnym strzelcom. Dlatego też spust typu double action jest przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalistów.