Wiatrówki jako jeden z typów broni palnej

Wiatrówki jako jeden z typów broni palnej

Broń strzelecka jest jednym z najbardziej znanych typów broni palnej. Zgodnie z przyjętą definicją stanowi na broń palną składają się wszystkie rodzaje broni palnej lufowej o kalibrze mniejszym niż 20 milimetrów. Pomimo dużej różnorodności broni strzeleckiej, to jednak klasyczną wiatrówka cieszy się największą popularnością. Zatem co powinniśmy wiedzieć o wiatrówce?

Podstawowa klasyfikacja broni strzeleckiej

Biorąc pod uwagę różnice konstrukcyjne broń strzelecką najogólniej podzielić można na pistolety, wiatrówki, karabiny, karabinki, rewolwery i strzelby. W obrębie wyróżnionych kategorii można wyszczególnić broń automatyczną oraz nieautomatyczną i półautomatyczną. Broń nieautomatyczna to broń pojedynczego strzału, która wymaga naładowania po każdorazowym oddanym strzale. W obrębie broni automatycznej można wyróżnić broń samoczynną, samopowtarzalną oraz samoczynno-samopowtarzalną.

Rodzaje wiatrówek

Na rynku dostępne są dwa zasadnicze rodzaje wiatrówek: długie oraz krótkie. Wybierając jeden z nich należy zastanowić się nad przeznaczeniem broni, bowiem każda z tych broni charakteryzuje się zarówno innym wglądem, jak i specyfiką strzelania. Wiatrówki długie, mają pokaźna i długą lufę, dlatego zwane są karabinami. Okazują się być skuteczne podczas strzelania na znaczne odległości (nawet powyżej 20 metrów). Z kolei wiatrówki krótkie, do złudzenia przypominające prawdziwy pistolet dobrze sprawdzają się podczas precyzyjnego strzelania na mniejszych dystansach. Ponadto są kompaktowe i poręczne, dlatego bez problemu można je przenosić w zwykłej torebce bądź plecaku.