Wybór latarki – LED czy żarówka

Wybór latarki – LED czy żarówka

Oświetlenie typu LED rozwija się w zawrotnym tempie i znajduje kolejne zastosowania. Wszystko za sprawą wyjątkowej energooszczędności przy bardzo jasnym świetle, co zapewnia znakomitą wydajność. Diody LED bardzo szybko wkroczyły do asortymentu latarek i powoli wypierają tradycyjne latarki żarówkowe. Jednak czy LED-y są lepsze w każdej sytuacji?

Natężenie światła oraz energooszczędność

O ile w przypadku natężenia światła moglibyśmy podyskutować, czy latarki z żarówką halogenową nie dają bardziej jasnego światła, o tyle w przypadku energooszczędności nie ma mowy o wątpliwościach. Latarki żarówkowe o dużym natężeniu światła potrzebują bardzo dużo energii,
a co więcej, istnieje ryzyko przepalenia się reflektora. Latarki LED zużywają zdecydowanie mniej prądu i mogą pracować przez bardzo długi okres czasu bez przerwy.

Cena również na korzyść LED

O ile jeszcze kilkanaście lat temu, koszty produkcji diod były bardzo drogie, a co za tym idzie, równie dużo musieliśmy zapłacić za taki luksus, o tyle dzisiaj, rozwój technologiczne pozwolił znacznie obniżyć koszty produkcji, dzięki czemu oświetlenie LED staniało. Co za tym idzie, mając dwie latarki, LED-ową oraz żarówkową, o podobnych parametrach, mniej zapłacimy za model diodowy.

Na obronę klasycznych żarówek

Trzeba jednak przyznać, że w bardzo trudnych warunkach survivalowych, lepiej radzą sobie latarki z tradycyjną żarówką. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. W tym aspekcie wygrywają z diodami, które są wrażliwe i wymagają zastosowania lepszej ochrony co podnosi cenę latarki.

Tagi: