Zasady obchodzenia się z nożem myśliwskim

Zasady obchodzenia się z nożem myśliwskim

Noże myśliwskie to jak się większości wydaje noże, które służą przede wszystkim myśliwym. Owszem, choć nie da się ukryć, że takie noże posłużyć mogą nam także i na co dzień. Jednakże nie chcemy pisać tu o zaletach noży myśliwskich, a tym bardziej ich rodzajach. Skupmy się natomiast na tym, o czym niestety wielu właścicieli noży zapomina, a więc kwestii bezpieczeństwa. O czym w związku z tym należy pamiętać, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo?

Zasady bezpieczeństwa

Przede wszystkim pamiętać należy o tym, aby nie obciążać szczególnie głowni noża. Poza tym przy użytkowaniu takiego noża myśliwskiego nie można zapomnieć o tym, aby jego czubek, jak i krawędzie zostały skierowane na zewnątrz. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki temu unikniemy wypadku w przypadku ześlizgnięcia się ostrza z materiału, nad którym właśnie pracujemy.

Konserwacja

Każdy nóż niezależnie od rodzaju należy rzecz jasna poddawać regularnej konserwacji, co jest tutaj konieczne i dotyczy to tak mechanizmów noża, które odpowiadają za jego rozkładanie, jak i samej głowni czy pochwy. Trzeba pamiętać o tym, aby zawsze po użyciu noża myśliwskiego dokładnie go wyczyścić i następnie przetrzeć.

Ostrzenie

Wielu noże myśliwskie ostrzy na wysokoobrotowych traczach co jest błędem. Nie należy tego robić, a do ostrzenia wykorzystać specjalne ostrzarki. Pamiętajmy, że prawidłowe ostrzenie wymusza na nas utrzymanie stałego konta ostrzenia.

Jeśli będziecie pamiętać o tych zasadach, na pewno noże nie będą stanowić dla was żadnego zagrożenia.

Tagi: